Wizytówka na Google Maps może być pozycjonowana. To stwierdzenie szokuje wiele osób i wprowadza zamieszanie wśród osób którzy dodali ją i pozostawili w nadziei, że będzie pojawiała się jako pinezka na mapach Google tuż po wpisaniu danego hasła przez użytkownika w aplikacji map. W rzeczywistości jednak pinezek w danym regionie jest przeważnie dużo, a Google wybiera te najlepiej dostosowane i zoptymalizowane, czyli wypozycjonowane. O tym procesie, jego zaletach i powodach, dla których warto pozycjonować wizytówkę na Google Maps — poniżej.
Czym jest pozycjonowanie wizytówek na Google Maps?
Pozycjonowanie wizytówki na Google Maps to świadome działania, które mają na celu podnieść jej pozycję w rankingu wizytówek. Google Maps tak jak wyszukiwarka Google mając wiele wizytówek dotyczących danej kategorii czy hasła wyszukiwania, wyświetla je w odpowiedniej kolejności na podstawie swojej oceny. Pozycjonowanie wizytówki będzie zatem dostosowaniem jej zgodnie z wymaganiami Google i dobrymi praktykami w taki sposób, aby była ona doceniana i promowa przez Google. Pozycjonować można każdą wizytówkę i można robić to samodzielnie lub zlecając prace agencji SEO. Pozycjonowanie wykonuje się poprzez wiele czynności optymalizacyjnych, które opisujemy poniżej. Celem pozycjonowania wizytówki na Google Maps jest to, aby pojawiała się ona na pierwszej stronie wyszukiwania i w pierwszej transzy pinezek na mapie. Wbrew pozorom wizytówki na Google Maps można pozycjonować świadomymi działaniami, a proces ten jest dużo prostszy od pozycjonowania stron www, gdyż nie wymaga specjalistycznej wiedzy IT.
Dlaczego pozycjonuje się wizytówki na mapach Google?
Wizytówki na Google Maps pozycjonuje się, aby wizytówka wyświetlała się jako pierwsza propozycja firmy i marki na Mapach Google. Osoby wyszukujące usługi, firmy lub produkty otrzymają wiele wizytówek w odpowiedzi na zapytanie wprowadzone do map, ale tylko wizytówki na najwyższych miejscach będą najlepiej wyeksponowane na mapie i spisie firm. Wizytówki pozycjonuje się zatem, aby pozyskać jak najwięcej ruchu organicznego z Google Maps na swoją witrynę lub pozyskać jak największą ilość klientów.
Dlaczego warto?
Pozycjonowanie wizytówki na Google Maps jest niezwykle korzystne z wielu względów. Pierwszym z nich jest uzyskanie dużo większej ilości nowych klientów aniżeli przy zaniedbanej i nie pozycjonowanej wizytówce. Tak jak w przypadku wyszukiwarki Google, jeśli nasza wizytówka zostanie wyświetlona jako pinezka przy pierwszej transzy wyników, wiele osób skorzysta z niej lub innych pinezek nie przeszukując dalszych stron. Dzieje się tak z wygody osób przeglądających mapy Google w poszukiwaniu firm oraz przeświadczenia, iż najlepsze marki wyświetlane są od razu, a nie na kolejnych stronach. Część osób nie zauważa też możliwość wyświetlenia drugiej i kolejnej strony wizytówek. Według statystyk większość osób poszukujących informacji na Google Maps przegląda oferty firm znajdujących się na mapie i korzysta z ich usług.
Drugim plusem, który możemy odnieść pozycjonując swoją wizytówkę na Google Maps, jest budowanie pozytywnego wizerunku. Osoby odnajdując od razu wyeksponowane wizytówki marek, oceniają pozytywnie same firmy. Dzieje się tak ze względu na polecenia Google. Użytkownicy Google Maps, ufają wyszukiwarce i jej poleceniom co warto wykorzystywać. Pozycjonowanie wizytówki na Google Maps jest też ciekawym — tanim i szybkim sposobem na regularne pozyskiwanie klientów oraz szybsze rozwijanie dzięki temu marki. Pozycjonując wizytówkę na Google Maps i powiązując ja ze stroną internetową, możemy w ten sposób podnieść rangę witryny oraz jej wiarygodność np. potwierdzając lokalny kontekst witryny.
Jak pozycjonuje się wizytówkę?
Pierwszym i podstawowym krokiem do pozycjonowania wizytówki jest usunięcie jej duplikatów oraz odpowiednia konfiguracja jednej i unikalnej wizytówki na Google Maps. Z pewnością należy wypełnić wszystkie obecne pola i formularze, aby wizytówka była w pełni kompletna. Bardzo ważnym elementem jest też dodanie odpowiednich — jednolitych jak w całym internecie danych NAP, czyli adresu firmy, numer telefonu czy nazwy marki.
Podpowiedź: Aby jeszcze bardziej uwiarygodnić wizytówkę, o ile mamy taką możliwość warto dodawać stacjonarne numery telefonów wraz z prefiksami. Jest to korzystne zarówno od strony pozyskiwania nowych klientów, którzy mają pewność, że dana marka działa lokalnie, jak i od strony pozycjonowania gdzie Google również wie, że posiadamy stacjonarne biuro z takim numerem telefonu.
Na wizytówce musimy umieścić poprawne informacje co do godzin otwarcia, lokalizacji czy zakresu działania. Zdecydowanie powinniśmy dokładnie wybrać również kategorię w której działamy i nie wybierać niepowiązanych dziedzin. Może spowodować to irytację odbiorców przy wyświetlaniu wizytówki w nieprawidłowych kontekstach oraz obniżyć pozycję naszej pineski na mapie. Dobrym pomysłem jest też podanie jak największej ilości danych np. poprzez stworzenie zakładki FAQ czy dodawanie wielu informacji dobrze opisujących naszą markę.
Drugim typem działań jest dodawane multimediów na wizytówkę. Będą to zdjęcia, grafiki czy wirtualne spacery. Ważne, aby robić to samodzielnie i nie bazować na zdjęciach klientów, które mogą nie być atrakcyjne np. ze względu na słaby aparat czy brak umiejętności robienia zdjęć pomimo szczerych chęci zadowolonych klientów. Warto dodać profesjonalne grafiki i loga firmy oraz zdjęcia samej nieruchomości. Na wizytówce dodawać możemy również materiały zamówione u fotografa np. wirtualny spacer wirtualizujący wnętrze naszej siedziby. Ważnym elementem pozycjonowania jest też odpowiadanie na komentarze oraz dbanie o to, aby klienci wystawiali opinie i oceny naszej firmie na wizytówce.
Ostatnim krokiem do pozycjonowania wizytówki na Google Maps jest bieżąca aktualizacja. Jeśli już skonfigurujemy wizytówkę, należy regularnie ją aktualizować, dodając nowe wpisy, oferty czy produkty. Jest to sygnał dla Google o tym, iż wizytówką jest zadbana i prezentuje aktualne treści dla odbiorców. Dodawanie produktów, ofert czy wpisów podobnych do Facebookowych postów jest bardzo proste i możemy zrobić to samodzielnie z poziomu konta wizytówki. Dla użytkowników będzie to też dodatkowy element przyciągający do marki. Wiele osób zapoznając się z ofertami i produktami, dużo chętniej skorzysta z zaprezentowanej oferty marki aniżeli firmy, która jedynie informuje na wizytówce o swojej lokalizacji i godzinach otwarcia.