Prawie 50% wyszukiwań w sieci opiera się o wyszukiwania lokalne. Zanim skorzystamy z oferty sklepu czy punktu usługowego sprawdzamy, jak wygląda firmowa strona internetowa, czytamy opinie innych klientów czy sprawdzamy lokalizację. Z tego względu pozycjonowanie lokalne jest niezwykle skuteczną strategią marketingową.
Jak się za nie zabrać? I dla jakich branż sprawdzi się ono najlepiej? Sprawdźmy!
Pozycjonowanie lokalne – definicja
Jak sama nazwa wskazuje, pozycjonowanie lokalne to pozycjonowanie strony internetowej (lub sklepu) na lokalne słowa kluczowe. Najczęściej wykorzystywane są tu nazwy miejscowości, ale w niektórych przypadkach (w większych miastach, takich jak Warszawa czy Wrocław) do pozycjonowania lokalnego warto wykorzystać dzielnice (np. Warszawa Mokotów), a nawet konkretne ulice.
W ramach pozycjonowania lokalnego przeprowadza się działania wewnątrz i na zewnątrz strony. Mamy tu na myśli, np. umieszczenie informacji kontaktowych na stronie, obecność w lokalnych katalogach firmowych czy stworzenie wizytówki Google Moja Firma.
Co więcej, pozycjonowanie lokalne działa nawet wtedy, gdy użytkownik jedynie znajduje się w wybranej lokalizacji. Nie musi wpisywać nazwy miasta, aby dostać wyniki w pobliżu miejsca, w którym się znajduje. To wszystko jest możliwe dzięki wprowadzeniu w 2013 roku algorytmu o zmyślnej nazwie – Gołąb.
Pozycjonowanie lokalne, a ogólne – które wybrać?
Wszystko zależy od rodzaju biznesu, który prowadzisz. Duże sklepy internetowe, które obsługują całą Polskę bardziej skorzystają z pozycjonowania ogólnego na frazy z długiego ogona. Natomiast małe sklepy i punkty usługowe, takie jak salony urody, fryzjerzy czy mechanicy samochodowi powinny wybrać pozycjonowanie lokalne.
„Prawie 90% użytkowników szuka lokalnych firm przy użyciu smartfona”
Warto skorzystać z pozycjonowania lokalnego, ponieważ:
• na frazy lokalne można szybciej wypozycjonować stronę;
• dają one większe szanse wzrostu sprzedaży w porównaniu do pozycjonowania ogólnego;
• jest ono relatywnie tanie, gdyż słowa kluczowe charakteryzują się niską konkurencyjnością;
• mają wysoki współczynnik konwersji, tj. osoba, która szuka produktu czy usługi lokalnie jest bardziej zainteresowana kupnem produktu i ostatecznie faktycznie dokona zakupu;
• poszerza ono zasięgi firmowe, zwłaszcza gdy firma wcześniej nie korzystała z marketingu internetowego.
Działania w ramach pozycjonowania lokalnego
Wszelkie wysiłki, które należy włożyć w pozycjonowanie lokalne, można podzielić na dwie grupy:
• działania wewnątrz strony;
• działania zewnętrzne.
Przyjrzyjmy się krótko każdemu z nich.
Działania wewnątrz strony
Obejmują one stworzenie tekstów w oparciu o frazy lokalne. Pierwszym elementem powinno być umieszczenie dokładnych danych teleadresowych w zakładce kontakt – najlepiej na każdej podstronie, zupełnie na dole. Możemy również pokusić się o stworzenie kilku dodatkowych podstron pod konkretne frazy związane z miastami.
To jednak działania związane stricte z częścią tekstową. Nie należy zapominać o odpowiedniej optymalizacji witryny, tj. o zwiększeniu szybkości jej ładowania czy responsywności, czyli dostosowaniu strony zarówno do komputerów stacjonarnych jak i urządzeń mobilnych.
Działania zewnętrzne
Google Moja Firma
Każdy lokalny biznes powinien posiadać tę wizytówkę. W organicznych wynikach wyszukiwania jest ona wyświetlana na górze strony, zaraz po płatnych reklamach z Google Ads. To czyni ją dobrze widoczną dla użytkownika i zwiększa szanse na to, że skorzysta on z usługi konkretnej firmy.
„Do utworzenia wizytówki Google Moja Firma nie potrzebujesz strony internetowej”
O czym pamiętać tworząc wizytówkę Google Moja Firma?
• podaj dokładną nazwę swojej firmy;
• umieść adres firmowy (będzie on widoczny na mapie), tak aby ułatwić klientom dotarcie do Ciebie;
• dodaj dane kontaktowe (najlepiej w różnych formach – mail, telefon);
• umieść godziny otwarcia Twojej firmy.
Co więcej w Google Moja Firma widoczne są opinie innych użytkowników, na które możesz odpowiadać. Im częściej wchodzisz w rozmowy ze swoimi klientami, tym lepiej dla firmy. Google bowiem dzięki temu podnosi pozycję Twojej strony w wyszukiwarce.
Obecność w lokalnych katalogach firmowych
Poszukaj witryn, które umożliwiają dodanie Twojej firmy do ich katalogu. Niech to nie będą ogólnopolskie serwisy, ale np. katalogi branżowe, takie jak booksy czy znanylekarz. Dodaj w nich swoją wizytówkę, umieść krótki zachęcający opis i dodaj link do strony (jeśli ją posiadasz).
Dodatkowo możesz tworzyć artykuły w lokalnych serwisach informacyjnych i tworzyć tym samym lokalne SEO przy pomocy linkowania.
Pozycjonowanie lokalne – czy warto?
Oczywiście, że tak. Jest to relatywnie tani sposób promocji firmy w internecie, w dodatku zabójczo skuteczny. Należy jednak odpowiednio zaplanować strategie, obserwować wyniki swoich działań i wprowadzać zmiany. Jeśli nie znasz się na pozycjonowaniu lokalnym, skorzystaj z pomocy specjalistów, np. Agencji SEO czy freelancera.